آنچه در مورد شبکه اجتماعی اسنپ چت باید بدانیم


اگر در خانه نوجوان داشته باشید، احتمالا درباره شبکه اجتماعی اسنپ چت اطلاعاتی دارید و اگر فهمیدن نحوه کار با آن برای شما سخت است احتمالا بیش از ۲۵ سال سن دارید!

یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی برای نوجوانان اسنپ چت می باشد که آن چه آن ها میخواهند را فراهم می کند: یک روش ساده برای به اشتراک گذاشتن لحظه های روزمره و بر خلاف فیسبوک و توییتر که هر کاری که انجام می دهید را ضبط میکند، اسنپ چت از پیامهایی استفاده می کند که قرار است ناپدید شوند. مانند بسیاری از شبکه های اجتماعی، اسنپ چت دارای امکانات مختلفی است، بنابراین بهتر است بدانید که چگونه کار میکند، بچه های شما چه طور از آن استفاده می کنند و چقدر وقت صرف آن می کنند، بنابراین می توانید از مثبت بودن تجربیات آن ها اطمینان حاصل کنید.

این پلتفرم علاوه بر این که به شما امکان برقراری ارتباط و دنبال کردن دوستان تان را میدهد، امکانات جالب دیگری نیز ارائه می دهد: بازی ها، اخبار و سرگرمی ها، مسابقات و ابزارهای ویرایش عکس و فیلم واقعا نوآورانه.

چیزی در مورد گشودن، به اشتراک و سپس فراموش‌کردن لحظات کوچک زندگی جذابیت زیادی برای بچه‌ها دارد. و در بیشتر موارد این همان دلیلی است که آنها از اسنپ چت استفاده می کنند. البته برخی ویژگی های این پلتفرم با خطراتی همراه است: اسنپ مپ (Snap Map) به دوستان اجازه می دهد مکان یکدیگر را روی نقشه ببینند، که همیشه ایمن نیست. Discover برخی از مطالب نامناسب با سن را ارائه می دهد و موارد دیگر.

شبکه اجتماعی اسنپ چت چیست؟

اسنپ چت یک برنامه پیام رسان معروف است که به کاربران امکان می دهد تصاویر و فیلم هایی را (که اسنپ نامیده می شوند) مبادله کنند که قرار است پس از مشاهده از بین بروند. در واقع به عنوان نوع جدیدی از دوربین تبلیغ می شود زیرا عملکرد اصلی آن گرفتن عکس یا فیلم، افزودن فیلتر، لنز یا جلوه های دیگر و به اشتراک گذاشتن آنها با دوستان است.

اسنپ چت چگونه کار می کند؟

تمام چیزی که برای ثبت نام نیاز دارید نام، آدرس ایمیل و تاریخ تولد شماست. برای افزودن دوستان، می‌توانید مخاطبان خود را بارگذاری کنید یا افرادی را که می شناسید جستجو کنید. همچنین می توانید با گرفتن عکس از Snapcode کد QR ویژه هر کاربر، به طور خودکار شخصی را اضافه کنید. در شبکه اجتماعی اسنپ چت معمولاً عکس ها -نه متن- ارتباطات را شروع می کنند. برای شروع مکالمه روی دایره بزرگ دوربین ضربه میزنید، انواع ابزارهای ویرایش عکس و فیلترهایی برای تزیین تصاویر شما وجود دارد. پس از سفارشی کردن، می توانید آن را برای هر شخصی در لیست دوستان خود ارسال کنید یا آن را استوری کنید، دوستان شما به مدت ۲۴ ساعت می توانند آن را مشاهده کنند. اسنپ چت پیامک ها و استورهای گروهی را ارائه می دهد که همه افراد گروه می‌توانند در آنها سهیم باشند.

طبق شرایط خدمات، برای استفاده از اسنپ چت کاربران باید ۱۳ ساله باشند. برای ایجاد حساب باید تاریخ تولد خود را وارد کنید.

آیا پیام ها در اسنپ چت واقعا از بین می روند؟

این موضوع بستگی دارد که شما یک محدودیت زمانی تعیین کنید که پس از مشاهده از بین بروند. با این حال، گیرندگان می توانند با استفاده از تلفن های خود یا یک برنامه ضبط صفحه شخص ثالث، از یک تصویر عکس بگیرند. ضبط صفحه تلفن به ارسال کننده اطلاع می‌دهد که عکس گرفته شده است. اما برنامه های شخص ثالث اعلان را راه اندازی نمی کنند. به همین دلیل بهتر است نوجوانان بدانند که هیچ کاری که به صورت آنلاین انجام می شود، موقتی نیست. قبل از ارسال عکسی نامناسب از خود یا شخصی دیگر، مهم است بدانید و به یاد داشته باشید که تصویر می‌تواند تا فردا صبح در مدرسه پخش شود.

Snapstreaks چیست؟

با Snapstreaks دو کاربر در یک بازه زمانی ۲۴ ساعته و به مدت سه روز متوالی به عقب و جلو می روند. هنگامی که یک Streak ایجاد کردید، ایموجی های مخصوص و آمار در کنار نام پخش کنندگان نمایش داده می شود تا به شما نشان دهد چه مدت یک خط را حفظ کرده اید. دلیل اهمیت آن ها چیست؟ آنها به امتیاز کلی اسنپ چت شما اضافه می شوند ( یک عدد نشان دهنده میزان استفاده شما از برنامه است). گاهی اوقات می‌توانند به مهمترین چیز در زندگی یک کودک تبدیل شوند. به دلیل وجود پیوندهای شدیدی که بچه ها می توانند از طریق شبکه های اجتماعی ایجاد کنند، آن ها می توانند احساس کنند Snapstreaks معیاری از دوستی آنها است و اگر این روند را ادامه ندهند، شخص مقابل را ناامید می کنند.

حتی دیده شده که نوجوانان به دوستان خود اجازه می دهند که به حسابهای اسنپ چت خود دسترسی پیدا کنند تا در صورت عدم توانایی انجام این کار (مثلاً اگر تلفن آنها بیش از حد آنلاین شود) از آنها استفاده کنند. این موضوع می تواند منجر به احساس فشار، اضطراب و اجبار شود، بنابراین خوب است بدانید که آیا فرزند شما می تواند دریچه ای برای این موضوع ایجاد کند.

نقشه اسنپ چیست؟

نقشه اسنپ یا اسنپ مپ، موقعیت شما را در زمان واقعی بر روی نقشه نشان می دهد. تنها دوستان شما در اسنپ چت می توانند موقعیت شما را ببینند. اگر دوستان شما هم اسنپ مپ را انتخاب کرده باشند شما می توانید موقعیت آن ها را ببینید ( می‌توانید این حالت را خاموش یا در حالتGhost Mode استفاده کنید، که در این حالت شما می توانید نقشه را ببینید اما توسط دیگران دیده نمی شوید). اسنپ مپ دارای اخبار و رویدادهای سراسر جهان است؛ به عنوان مثال، یک تجمع سیاسی در نیکاراگوئه، که به عنوان یک نماد روی نقشه جهان نمایش داده می شود.

بزرگترین خطر اسنپ مپ این است که موقعیت نوجوانان توسط همه دوستان آنها قابل مشاهده است، و ممکن است برخی از آن ها دوستان واقعی نباشند. زمانی که یک رویداد خاص رخ نداده و نیازی به دانستن موقعیت شما توسط دوستان تان نیست بهتر است اسنپ مپ را خاموش کنید یا در حالت Ghost Mode قرار دهید.

استوری اسنپ چت چیست؟

استوری مجموعه‌ای از لحظات به صورت عکس و فیلم است که در کنار هم، روایتی را ایجاد می کند. در شبکه اجتماعی اسنپ چت تصاویر به صورت حلقه ظاهر می شوند و وقتی روی آنها بزنید، تصاویر یا فیلم هایی که کاربر جمع آوری کرده است را به صورت خودکار پخش می کند. شما می‌توانید استوری ایجاد کرده و دوستان شما برای مدت ۲۴ ساعت آن را مشاهده کنند.

اگر فکر می کنید استوری شما جالب یا خبرساز است، می توانید آن را برای Our Story ارسال کنید.Our Story به نوعی مانند مینی مستند از رویدادها، تعطیلات، مسابقات قهرمانی بازی ها یا سایر موارد در جهان است که در یک روز خاص اتفاق می افتد. بچه ها باید قبل از ارسال استوری به Our Story با دقت فکر کنند زیرا عمومی است.

اسنپ کد چیست؟

در هنگام ثبت نام، شبکه اجتماعی اسنپ چت، کد QR منحصر به فردی به شما می دهد. از آن جا که یافتن دوستان در اسنپ چت ( بسته به تنظیمات شما) یا مبادله کدها بسیار آسان است. ممکن است نوجوانان با غریبه های مجازی در لیست دوستان خود آشنا شوند. به دلایل مختلف، این موضوع می‌تواند خطرناک باشد، بنابراین بهتر است با نوجوان خود در مورد افزودن افراد ایمن صحبت کنید.

Discover چیست؟

Discover محتوای ایجاد شده توسط افراد مشهور، رسانه های خبری و سرگرمی و سایر کاربران را ارائه می دهد. در حالی که Discover برخی اخبار مشروع از ناشران را ارائه می دهد، می‌توانند تبلیغاتی نیز باشند. در این بخش اغلب وعده های تبلیغاتی وجود دارد که باعث می شود بچه ها روی گزینه “بیشتر” بزنند تا اطلاعات بیشتری پیدا کنند یا یک مسابقه که ابزاری برای بازاریابی است را ببینند. بهتر است خوب دقت کنید بچه های شما چه چیزی می بینند.

ویژگی های دیگر شبکه اجتماعی اسنپ چت

اسنپ چت چیزی بیش از عکس های زیبا است. هر چه بیشتر از برنامه استفاده شود امتیاز بیشتری کسب شده و در واقع امتیاز اسنپ چت کاربر بالا میرود. چند ویژگی دیگر اسنپ چت در ادامه آورده شده است:

لنزهای صورت و لنزهای جهان: اگر عکس افرادی را دیدید که گوش های آن ها گربه کارتونی و سبیل بر روی صورت دارند، لنزهای صورت هستند. لنزهای جهان، عناصر واقعیت افزوده مانند رنگین کمان هستند که می توانید آنها را انتخاب کنید تا به نظر برسد بخشی از عکس است.

فیلتر های جغرافیایی : عناصر خاص مکان هستند که فقط با بازدید از یک مکان خاص میتوان قفل آنها را باز کرد. مشاغل از فیلتر های جغرافیایی به عنوان راهی برای ورود به سیستم و تبلیغ مشتریان استفاده می کنند.

اسنپ کش (Snapcash): مانند PayPal یا Venmo به کاربران اجازه می دهد پول به یکدیگر منتقل کنند.

خاطرات: اگر نمی خواهید اسنپ های شما ناپدید شوند، می توانید آنها را ذخیره کنید تا بعداً ارسال شوند.

اسنپ استور (Snapstore): دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد: محلی برای خرید اقلام مرتبط با اسنپ چت.

Shazam: ویژگی ای که به شما در شناسایی آهنگ کمک می کند.

آیا اسنپ چت برای نوجوانان ایمن است؟

اکثر بچه ها از اسنپ چت برای گشتن و برقراری ارتباط با دوستانشان استفاده می کنند. بله محتوای بالغی وجود دارد، اما برای اکثر نوجوانان ۱۶ ساله و بالاتر مناسب است. با این وجود سه نکته مهم خطرناک وجود دارد :

افسانه ناپدید شدن پیام ها. از هر برنامه‌ای می توان سوء استفاده کرد. نوجوانان باید واقعاً بدانند که محتوایی که به اشتراک می‌گذارند می‌تواند ذخیره و به اشتراک گذاشته شود و ممکن است هرگز از بین نرود. بچه ها باید قبل از انتشار تصاویر خود خوب فکر کنند و تنها تصاویر مناسب مانند سایر شبکه‌های اجتماعی را به اشتراک بگذارند.

اسنپ چت یک نوع سرگرمی است و موارد زیادی برای کشف در آن وجود دارد. رویداد های کوتاه و داستانها عنصری از فشار زمان را ایجاد می کنند که باعث می شود بچه ها احساس کنند مجبور به ورود به سیستم هستند. اگر به نظر می‌رسد بچه شما استرس دارد و از برنامه برای سرگرمی استفاده نمی‌کند، وقت آن است وارد عمل شوید.

حریم خصوصی و امنیت. از آنجایی که افزودن دوستان در اسنپ چت بسیار ساده است، می توانید در لیست بسیاری از افرادی که نمی شناسید قرار بگیرید. بسته به تنظیمات شما، برنامه می‌تواند تعداد زیادی داده در مورد عادات شما در برنامه یا خارج آن جمع آوری کند. اسنپ چت همچنین با بسیاری از اشخاص ثالث که داده های شما را با آنها به اشتراک می گذارد کار می کند.

چگونه می‌توان اسنپ چت را کنترل کرده و از تنظیمات آن استفاده کرد؟

بزرگترین چالش برای والدین این است که به هیچ وجه نمی‌توانید فعالیت کودک خود را در برنامه به همان روشی که در سایر پلتفرم های شبکه های اجتماعی مشاهده می کنید، در شبکه اجتماعی اسنپ چت هم مشاهده کنید.

بر روی تنظیمات حریم خصوصی تمرکز کنید. اگر تصمیم گرفتید به اسنپ چت بله بگویید، با فرزند خود بنشینید و با هم وارد تنظیمات برنامه شوید.

به قسمتی تحت عنوان ” چه کسی می تواند…” بروید، اینجاست که می توانید ویژگیهای مهم ایمنی را کنترل کنید، از جمله اینکه چه کسی میتواند شما را ببیند و چه کسی میتواند استوری شما را مشاهده کند. این زمانی مناسب برای صحبت با فرزندتان درباره استفاده امن و مسئولانه از حساب اسنپ چت او است. هر چند وقت یکبار در مورد نحوه استفاده و احساس آنها بررسی داشته باشید. توضیح دهید که می‌فهمید رسانه های اجتماعی برای آنها مهم است و در عین حال نقش شما محافظت از آنها است. فراموش نکنید که از خود نوجوان بخواهید تا برخی ویژگی های جالب توجه خود را به شما نشان دهد.

نتیجه گیری

شبکه اجتماعی اسنپ چت هم مانند سایر شبکه‌های اجتماعی دارای نقاط قوت و ضعفی در خود می باشد. اما تفاوت عمده آن با سایر پلتفرم ها مخاطبان آن است. مخاطبینی در سنین حساس نوجوانی!

اسنپ چت به دلیل ویژگی های خاص خود برای نوجوانان جذابیت های بسیاری دارد اما در عین حال می تواند برای آنها بسیار خطر آفرین باشد. در نتیجه والدین باید نظارت بر نحوه استفاده فرزندان خود از این برنامه داشته باشند و علاوه بر آن آموزش‌های لازم را در استفاده ایمن به آنها بدهند. فراموش نکنید که بهترین راه حل دوستی با نوجوان بوده، خود را دوست او بدانید و از جذابیت های اسنپ چت از او سوال کنید و پا به پای او به راه اندازی آن بپردازید. در این صورت همواره می توانید به شکلی صحیح از فرزندتان محافظت کنید تا گرفتار خطرات این پیام‌رسان نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

طراحی شده با ❤️ در شرکت دیجیتال مارکتینگ رئال ربات